Konstrukcja “causative have” – You have it explained!

Gosia

Konstrukcja Causative have jest dość specyficzną formą. Używamy jej kiedy chcemy wskazać, że „mamy coś robione” – to znaczy nie wykonujemy jakiejś czynności samodzielnie tylko zleciliśmy ją innej osobie.

Dlatego też możemy powiedzieć że:

Naprawiam samochód – wówczas informuję, że ja dokonuję tej czynności samodzielnie,

albo

Mam naprawiany samochód/ Mam samochód w naprawie – wówczas wskazujemy, że ktoś za nas wykonuje tę czynność. W takim wypadku używamy właśnie formy Causative have.

Ok, to teraz przejdźmy do budowy Causative Have:

Omówmy to na przykładzie powyższego zdania:

Będę mieć naprawiany samochód.

Widzicie słówko mam? To jest nasze have w angielskim. Które zawsze dopasowujemy pod czas w jakim chcemy wypowiedzieć zdanie, dlatego też np. w czasie Past Simple użyjemy had, a w Future Simple will have.

Dobra, idźmy o stopień dalej. Kolejną kwestią jest czasownik do którego dodajemy końcówkę „ED” lub w przypadku nieregularnych stosujemy formę z III kolumny.

idea

 

Skąd to się w ogóle wzięło?

 

 

Może, nie będę wnikać w kwestie techniczne bo nie sądzę żeby dużo osób pamiętało co to jest imiesłów przymiotnikowy bierny 😀 Zresztą jak pamiętam z lekcji języka polskiego, kwestia imiesłowów była moją zmorą.

Jedna w skrócie są to przymiotnikami, w stronie biernej i mają charakterystyczne końcówki typu ona, one, ny, na, ty, ta itp. 

Na przykład – robiony, czytana, pisane itp.

Formy te w angielskim zastępuje czasownik z końcówką „ED” lub w przypadku nieregularnych z III kolumny. Jak widzicie można łatwiej, bez przypadków i dziwnych końcówek 😉

Więcej w tym temacie znajdziecie tutaj.
I get the picture

Podsumowując, budowa Causative have przedstawia się następująco:

causative have

Konstrukcja Causative have w we wszystkich czasach wygląda tak:

tabela czasy have something done

Więcej o imiesłowie znajdziesz tutaj:

Zrobiony, czytany, pisany – imiesłów, temat tabu

About the author

Jestem Gosia i miło mi Cię tu widzieć. Masz dość podręczników i bezsensownego wkuwania niezrozumiałych rzeczy? Angielski jest logicznym i schematycznym językiem, którego można się nauczyć.
Skąd to wiem? Nauczyłam się go sama. Posiadam certyfikat Uniwersytetu Cambridge – CPE, potwierdzający moją znajomość angielskiego na najwyższym poziomie – C2.
W trakcie samodzielnej nauki wypracowałam swoją własną metodę o nazwie: Easy – Peasy, czyli bułka z masłem.
Jak to w ogóle możliwe, że dokonałam tego sama? Kiedyś miałam wielkie marzenie żeby podróżować, a teraz je po prostu realizuję 😉 Moje podróże opisuję na blogu Girl on a Trail

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*