Reakcje językowe Test 5 – Egzamin ósmoklasisty

Reakcje językowe stanowią część egzaminu ósmoklasisty i składają się z 10 -12 zadań zamkniętych oraz otwartych. Mają one na celu sprawdzenie, jak uczeń reaguje na codzienne sytuacje.
Ocena cząstkowa z tej części egzaminu stanowi od 15 do 20% ostatecznego wyniku, zatem dość dużo. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że jest to jedno z łatwiejszych zadań na egzaminie ósmoklasisty, które umożliwia podwyższenie oceny.

W tej części, znajdziesz ćwiczenia do zadań zamkniętych. Polegają one na wyborze jednej prawidłowej odpowiedzi, z pośród trzech.
Rozwiązywania tej części egzaminu można się bez problemu nauczyć. Na egzaminie ósmoklasisty występują pewne szablonowe odpowiedzi, które są po prostu modyfikowane.

Chcesz je poznać zanim zaczniesz rozwiązywać test?
Zajrzyj tutaj!

Jeśli znasz je wszystkie, sprawdź się!

Wybierz odpowiednią odpowiedź. Potrzebujesz powtórki? Zajrzyj tutaj!

1. Jesteś w sklepie i chcesz kupić buty. Zapytaj sprzedawcę, czy możesz je obejrzeć.
2. Nie wiesz gdzie zostawiłeś portfel. Poinformuj o tym swojego kolegę.
3. Rozmawiasz przez telefon w hałaśliwym miejscu. Poproś swojego rozmówcę, aby mówił głośniej.
4. Pytasz, czym zawodowo zajmuje się twój znajomy.
5. Właśnie dowiedziałeś się, że twoja koleżanka niedawno wyszła za mąż. Jak zareagujesz?
6. Kolega był na randce. Zapytaj się jak wyglądała dziewczyna z którą się spotkał.
7. Zapytaj się kolegi, jak długo zajmuje mu dojazd do szkoły.
8. Nie możesz znaleźć na mapie miejsca, w którym się obecnie znajdujesz. Jak poprosisz o pomoc?
9. Chcesz przedstawić Kasię swojej mamie. Co powiesz?
10. Kate proponuje ci wyjście do kina. Niestety nie możesz pójść. Co powiesz?
11. Pytasz kolegi, jak długo mieszka w Londynie. Co ci odpowie?
12. Przyjaciele proponują ci wspólne wyjście do miasta. Jak zareagujesz?
13. Jesteś w Londynie. Chcesz zapytać, gdzie jest dworzec kolejowy.
14. Jesteś na urodzinach Ani. Co mu powiesz?
15. Kolega nie wie, czym poczęstować odwiedzającą go jutro znajomą. Jakiej rady mu udzielisz?